Wnętrza

Jak urządzić małą jadalnię

• Zakładki: 20


Jadalnie, nawet te o małej kubaturze, można ciekawie i estetycznie zaaranżować,. Wystarczy dobrać odpowiednie produkty i wcześniej przemyśleć dokładnie kwestie wystroju. Wybór stylu i kolorów to podstawa do budowania całej aranżacji, czyli mebli, dodatków, podłóg oraz ścian. Wnętrze jadalniane ciekawie zaaranżowane będzie przytulne, komfortowe i funkcjonalne.

Spójność i estetyka

Wystrój małej jadalni powinien być spójny z wystrojem kuchennym. Płynne przejście z jednie pomieszczenia w drugie tworzy harmonię, która w takich wnętrzach jest niezbędna. Jeśli nie chcesz zakładać drzwi do jadalni, wtedy to pomieszczenie warto oddzielić od kuchni za pomocą innego koloru płytek lub ścian. Czasami jeden detal wystarczy, aby aranżacja wyglądała niebanalnie i pomysłowo. 

Meble – niezbędne elementy jadalni

Jeżeli chcesz urządzić mała jadalnię, nie przesadzaj z ilością mebli. Stworzenie wrażenia nadmiaru nie jest dobre i burzy harmonijny klimat wnętrza. W bardzo małej przestrzeni zmieści jedynie stoik i kilka krzeseł. Wybierz stolik okrągły lub mały kwadratowy, które nie zajmą dużo miejsca. Przy większej przestrzeni możesz wstawić nieco większy stół z prostokątnym blatem. Krzesło do jadalni powinno być wygodne, praktyczne i eleganckie. Wybierz np. krzesło oparte na konstrukcji metalowych profili, które zapewnią wysoką trwałość. Natomiast oparcie powinno być bardzo wygodne, wyprofilowane, wypełnione wysokiej jakości płytą meblową. Siedzisko nie musi być miękkie, ale jeśli wolisz tapicerowane meble, wybierz krzesło z siedziskiem w kolorze dopasowanym do wystroju. Jeśli wystarczy miejsca w jadalni, wstaw komodę wykonana na bazie litego drewna. Mebel ten podniesie estetykę pomieszczenia i doda mu uroku.

Dobierz odpowiednie oświetlenie

Bez dobrego światła nie można mówić o idealnie zaaranżowanym wnętrzu. Wybierz lampę nad stół, która dostatecznie doświetli strefę blatu. Nie może być ona jednak za duża, ani za mała. Zadbaj też o to, aby światło było ciepłe i tworzyło kameralny, przytulny nastrój. Jeśli wnętrze nie jest bardzo małe, załóż dodatkowo centralne źródło światła. Nie jest to konieczne, gdy jadalnia połączona jest z drugim pomieszczeniem. Umieszczone na ścianach ozdobne kinkiety z kloszami z materiałowego abażuru dodadzą wnętrzu jeszcze więcej ciepła.

Prawidłowo zaaranżowana jadalnia to taka, w której są stworzone idealne warunki do spożywania posiłków. Pamiętaj, że klimat tworzą nie tylko meble i kolor, ale też dodatki. Nie przesadzaj jednak z ich ilością, aby nie stworzyć wrażenia przesytu. Wystarczy choćby jeden szklany wazonik, ramka na zdjęcia czy ozdobne świeczniki, aby jadalnia nabrała wyjątkowego charakteru.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Venetti

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
44 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *