Instalacje

Jak wybrać odpowiedni przesiewacz do swojej firmy?

• Zakładki: 53


Przesiewacze to urządzenia, które mają szerokie spektrum zastosowania. Wykorzystywane są w branży farmaceutycznej i chemicznej, w branży rolnej i przemysłowej, a także w przemyśle ciężkim, budownictwie czy w branży wydobywczej. Na rynku dostępne są przesiewacze, które różnią się nie tylko wielkością i mocą, ale także liczbą pokładów sitowych, rozwiązaniami technologicznymi i sposobem przesiewania surowców. Jak więc wybrać odpowiedni przesiewacz do firmy?

Przesiewacz wibracyjny, zataczający czy laboratoryjny?

Wybierając przesiewacz, w pierwszej kolejności należy określić, w jakiej pracy będzie wykorzystywany. Ważny jest przede wszystkim rodzaj przesiewanego w urządzeniu surowca – czy będą to duże i ciężkie bryły, drobnoziarniste produkty, a może proszki. Do separowania dużych surowców wykorzystuje się przesiewacz wibracyjny, dostosowany do warunków pracy w danym przedsiębiorstwie. W przypadku drobnoziarnistego i pylącego produktu lepiej sprawdzi się przesiewacz zataczający lub wibracyjno-zataczający, który będzie wydajnie i bardziej odporny na zatykanie się sit. W laboratoriach, do proszków chemicznych i farmaceutycznych, polecane są przesiewacze laboratoryjne, bardzo czułe urządzenia, skonstruowane z myślą o „aptekarskiej precyzji”. Z kolei do całego systemu w transporcie pneumatycznym warto dołączyć przesiewacz kontrolny, który ponownie oddzieli niepożądane frakcje surowca.

Przesiewacze w przemyśle spożywczym i chemicznym

Wszystkie urządzenia wykorzystywane w branży spożywczej, chemicznej i farmaceutycznej muszą posiadać certyfikaty, świadczące o bezpieczeństwie. Są to między innymi certyfikaty GMP (Dobre Praktyki Produkcyjne) oraz FDA (Agencja Żywności i Leków). Są to certyfikaty międzynarodowe – europejskie i amerykańskie – które stosowane są również w Polsce i świadczą i zachowaniu najwyższych standardów podczas produkcji żywności, leków i wyrobów medycznych. Równie ważna jest certyfikacja HACCP, która potwierdza stosowanie standardów bezpieczeństwa, a zgodność potwierdzana jest poprzez kontrole Inspektoratu Sanitarnego.

Przedsiębiorcy mogą wybrać także przesiewacze mobilne na kołach lub gąsienicach lub stacjonarne. Mimo dostępu do używanych urządzeń, warto zamówić przesiewacz u producenta, który zaproponuje separator dostosowany i skonfigurowany według wszystkich wytycznych Zamawiającego. Dzięki temu maszyna będzie możliwie najmniej awaryjna, a wsparcie w postaci oryginalnego serwisu zwiększy wydajność przesiewacza w firmie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą GKM Siebtechnik.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
251 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *