Instalacje

Kabel optyczny audio — dlaczego warto go mieć? Odpowiadają eksperci z Mount Expert!

• Zakładki: 35


Osoby posiadające kino domowe lub konsolę często narzekają na słabą jakość dźwięku. Okablowanie dołączone do zakupionego sprzętu może spełniać wszelkie oczekiwania, ale zawsze warto pomyśleć o rozszerzeniu podstawowych funkcji. Wszystko po to, by czerpać jeszcze większą przyjemność z oglądania lub grania. Taką możliwość daje kabel optyczny audio. Jak dokładnie działa i dlaczego warto go mieć?

Jak działa kabel optyczny?

Wspomniany już kabel optyczny jest rodzajem przewodu, w którym jako nośnik przesyłanych danych wykorzystywana jest fala świetlna. Niekiedy można usłyszeć inną jego nazwę — światłowód. Możliwość przesyłania dźwięku za pomocą emitowanego czerwonego światła zdecydowanie wyróżnia ten rodzaj kabla na tle tradycyjnych analogowych przewodów. Światłowody składają się między innymi z włókien dialektycznych. Dzięki nim przesyłane dane docierają do celu w niezmienionej formie. Można więc uznać, że jest to transfer całkowicie bezstratny.

Zalety kabli optycznych

Osoby decydujące się na zakup kabla optycznego widzą wiele zalet tego rozwiązania. Jedną z nich jest wspomniana wcześniej niezmienność przekazu danych. Co istotne, na transfer nie mają wpływu nawet duże zakłócenia radiowe lub magnetyczne. Kolejną korzyścią wykorzystywania kabli optycznych jest fakt, iż na jakość dźwięku wpływu nie ma odległość, jaką musi przemierzyć. Oznacza to, że długość kabla nie ma znaczenia, ponieważ nawet najdelikatniejsze dźwięki dotrą do odbiorcy bez problemu. Nie można zapomnieć o trzeciej zalecie, jaką jest możliwość wykorzystania całego potencjału posiadanego sprzętu. Nie byłoby to możliwe, jeśli wykorzystywany był kabel HDMI zamiast kabla optycznego.

Jak wybrać przewód?

Wybór odpowiedniego kabla optycznego wiąże się z weryfikacją czterech istotnych aspektów. Pierwszym z nich jest oczywiście rodzaj wtyczki. Kolejno warto rozważyć długość przewodu. Dużą zaletą jest fakt, iż nie trzeba ograniczać się w kwestii rozstawu głośników, ponieważ w sklepach można znaleźć kabel o długości nawet 5 metrów. Ważną kwestią jest również pasmo przenoszenia, czyli zakres częstotliwości przenoszonych przez kabel. Polecane wartości to zwykle od 9 MHz do 11 MHz. Nie bez znaczenia pozostaje także jakość wykonania kabla. Od tego bowiem zależy jego wytrzymałość. Najlepiej wybierać przewody sprawdzonych producentów i kupować je w zaufanych sklepach internetowych lub stacjonarnych.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
67 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *