Płytka PCB będąca sercem wielu urządzeń elektronicznych to układ z szeregiem komponentów, które mogą być mocowane w sposób powierzchniowy lub przewlekany. Montaż THT (z ang. Through Hole Technology) i SMD (z ang. Surface Mount Device) to technologie stosowane w produkcji elektronicznej. Obie technologie mają swoje zalety i wady, a różnice między nimi są istotne dla projektantów i producentów. Aby wybrać odpowiedni montaż dla swojego projektu, trzeba poznać różnice między technikami.
Jakie są zalety i wady montażu THT i SMD?
Montaż THT jest techniką łączenia elementów elektronicznych w sposób przewlekany z wykorzystaniem lutownicy. Umożliwia pracę z dużymi elementami, możliwość naprawy i wymiany komponentów, ale wymaga więcej czasu i jest mniej precyzyjny niż montaż SMD, wiążąc się również z ryzykiem uszkodzenia komponentów podczas procesu łączenia. Z kolei montaż SMD, podczas którego elementy elektroniczne są umieszczane na powierzchni płytki drukowanej i prasowane za pomocą specjalnego narzędzia, pozwala na zmniejszenie rozmiaru układu elektronicznego, zapewniając większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wadami montażu SMD są trudności związane z naprawianiem i wymianą elementów oraz wyższa niż w przypadku montażu przewlekanego cena.
Montaż THT czy SMD – którą technikę wybrać?
Choć oba rodzaje montażu uzupełniają się, by zapewnić odbiorcy optymalne funkcjonowanie urządzenia elektronicznego, od wielkości, ilości i rodzaju elementów produktu końcowego będzie zależeć wybór danej techniki. Na decyzję o wyborze danego rodzaju montaż mogą wpłynąć takie czynniki jak czas produkcji, moce obliczeniowe i stopień trwałości. Mniejszy rozmiar i wyższy koszt czy większy rozmiar i niższy koszt? Między innymi na to pytanie będą musiały odpowiedzieć osoby, które chcą podjąć się łączenia komponentów elektronicznych.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą MESSER.