Instalacje

Montaż THT i SMD – najważniejsze różnice

• Zakładki: 207


Płytka PCB będąca sercem wielu urządzeń elektronicznych to układ z szeregiem komponentów, które mogą być mocowane w sposób powierzchniowy lub przewlekany.  Montaż THT (z ang. Through Hole Technology) i SMD (z ang. Surface Mount Device) to technologie stosowane w produkcji elektronicznej. Obie technologie mają swoje zalety i wady, a różnice między nimi są istotne dla projektantów i producentów. Aby wybrać odpowiedni montaż dla swojego projektu, trzeba poznać różnice między technikami. 

Jakie są zalety i wady montażu THT i SMD?

Montaż THT jest techniką łączenia elementów elektronicznych w sposób przewlekany z wykorzystaniem lutownicy. Umożliwia pracę z dużymi elementami, możliwość naprawy i wymiany komponentów, ale wymaga więcej czasu i jest mniej precyzyjny niż montaż SMD, wiążąc się również z ryzykiem uszkodzenia komponentów podczas procesu łączenia.  Z kolei montaż SMD, podczas którego elementy elektroniczne są umieszczane na powierzchni płytki drukowanej i prasowane za pomocą specjalnego narzędzia, pozwala na zmniejszenie rozmiaru układu elektronicznego, zapewniając większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wadami montażu SMD są trudności związane z naprawianiem i wymianą elementów oraz wyższa niż w przypadku montażu przewlekanego cena. 

Montaż THT czy SMD – którą technikę wybrać?

Choć oba rodzaje montażu uzupełniają się, by zapewnić odbiorcy optymalne funkcjonowanie urządzenia elektronicznego, od wielkości, ilości i rodzaju elementów produktu końcowego będzie zależeć wybór danej techniki.  Na decyzję o wyborze danego rodzaju montaż mogą wpłynąć takie czynniki jak czas produkcji, moce obliczeniowe i stopień trwałości. Mniejszy rozmiar i wyższy koszt czy większy rozmiar i niższy koszt? Między innymi na to pytanie będą musiały odpowiedzieć osoby, które chcą podjąć się łączenia komponentów elektronicznych. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą MESSER.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
102 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *