Coraz większa liczba nowo budowanych domów wyposażona jest w system rekuperacji. To nic innego, jak zaawansowany typ wentylacji mechanicznej, umożliwiającej odzyskanie ciepła z pobieranego powietrza. Choć jest to rozwiązanie wysoce ekonomiczne, posiada jedną wadę – może obniżać stopień wilgotności w pomieszczeniu, niekiedy powodując jego przesuszenie. Suche powietrze nie sprzyja komfortowi mieszkańców budynku, często wywołując niepożądane efekty na ich zdrowiu. Co zatem można zrobić, by rekuperator nie przesuszał powietrza?
Odzysk wilgoci z wymiennikiem entalpicznym
Rekuperator znany jest ze swojej zdolności do odzyskiwania energii z powietrza. Stosując wymiennik entalpiczny, możliwe jest udoskonalenie go o kolejną umiejętność – odzysku wilgoci.
Problem suchego powietrza widoczny jest szczególnie zimą, gdy wykorzystujemy swoje systemy rekuperacji do nagrzania pomieszczeń. Rosnąca temperatura sprawia, że poziom wilgotności spada, wpływając negatywnie na komfort domowników. Wymiennik entalpiczny to urządzenie, które dzięki swojej specyficznej konstrukcji pozwala z powietrza wywiewanego odebrać wilgoć (nawet do 60%), a następnie przekazać ją do powietrza wtłaczanego do budynku.
Nawilżacz powietrza dla suchych pomieszczeń
Kolejnym sposobem na poradzenie sobie z problemem niskiej wilgotności powietrza jest zastosowanie nawilżacza. Możliwości są dwie: wbudowanie nawilżacza kanałowego do systemu wentylacji lub kupno modelu pokojowego. Pierwsza opcja jest bardzo efektywna, jednak wymaga regularnego czyszczenia, ze względu na ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. Z kolei nawilżacz pokojowy jest tańszym wyborem, ale konieczne jest umieszczenie go w pomieszczeniu, przez co może zaburzać walory estetyczne i zabierać nieco miejsca.
O to, które rozwiązanie będzie najlepsze, warto zapytać specjalistę od systemów wentylacyjnych. Przeanalizuje on wszystkie kluczowe aspekty i doradzi, który sposób na utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza sprawdzi się w naszym domu.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą COMAIR dobra wentylacja – https://comair.pl/
Fot. Shutterstock