Poznaj najważniejsze zalety szamba ekologicznego drenażowego, koszty związane z jego montażem oraz eksploatacją, by ocenić, czy to się opłaca.
Budujesz się i nie masz dostępu do sieci wodno – kanalizacyjnej? Zastanawiasz się, czy postawić na tradycyjne szambo, czy może jednak warto zdecydować się na coraz popularniejszą przydomową oczyszczalnię ścieków? Jedną z wyraźnych różnic już na etapie zakupu i montażu jest cena. Koszty w przypadku szamba są niższe. Czy jest zatem sens dokładać do oczyszczalni?
Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków
Przede wszystkim to narzędzie do odprowadzania i utylizacji nieczystości w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia się do kanalizy. Do pewnego czasu rozwiązaniem w takich przypadkach było szambo, obecnie oczyszczalnia jest opcją bardziej nowoczesną, ekologiczną i łatwiejszą dla użytkowników.
Szambo ekologiczne drenażowe to miejsce, które sprzyja procesowi rozkładania nieczystości i ich neutralizacji. Opróżnianie go nie musi się odbywać co miesiąc, lecz co 9 miesięcy. Otrzymana zaś po oczyszczeniu woda, może zostać odprowadzona do gruntu, cieków wodnych, systemu drenażowego. Możesz również wykorzystać ją ponownie do podlewania roślin.
Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia?
Ostateczna cena uzależniona jest od warunków, jakie panują na działce, rodzaju gleby, systemu odprowadzania wody oraz oczywiście wybranego rodzaju oczyszczalni. Aby dowiedzieć się, ile zapłacisz za szambo ekologiczne drenażowe, sprawdź ofertę marki Bioeden. Możesz skontaktować się z pracującymi tam specjalistami, którzy pomogą Ci dobrać optymalne rozwiązanie do Twoich potrzeb.
A jakie są koszty utrzymania takiej oczyszczalni? W skali roku wynoszą one około 20 złotych miesięcznie. Poza opróżnianiem raz na 9 m-cy należy pamiętać o dosypywaniu do toalety 2 razy w miesiącu preparatu bakteryjnego.
Śmiało można powiedzieć, że zwrotu inwestycji w szambo ekologiczne drenażowe należy się spodziewać w ciągu 2 lat.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Bioeden https://www.bioeden.eu/.
Fot. Shutterstock