Do pomysłu zainwestowania w fotowoltaikę przekonuje się coraz więcej osób, chcąc zapewnić sobie darmową energię i bezobsługową instalację. To tym bardziej dobry pomysł, jeśli weźmiemy pod uwagę dofinansowanie, które można uzyskać z tego tytułu. Dowiedzmy się o nim więcej!
Fotowoltaika – najważniejsze zalety
Jak Polska długa i szeroka, powstają w coraz większej ilości przydomowe elektrownie słoneczne. Produkują prąd i obniżają rachunki, nie przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska, pracują cicho, są jakby niezauważone. To właśnie dlatego tak wiele osób stwierdza, że czas zainwestować w to nowoczesne rozwiązanie! Jego zalety są nie do przecenienia!
- To oczywiście to, o czym wspomnieliśmy na początku tego akapitu – mniejsze rachunki za prąd, gdyż urządzenia w pierwszej kolejności korzystają z prądu wyprodukowanego w mikroelektrowni fotowoltaicznej, dopiero później pobierają z sieci. A im więcej energii zgromadzonej, tym lepiej, bo można więcej jej pobrać do własnych celów!
- Kolejnym, ogromnym plusem posiadania własnej mikroelektrowni słonecznej jest jej bezobsługowość. Nie potrzeba żadnej ingerencji w jej działanie, co przekłada się jednocześnie na brak kosztów. Jedyne co trzeba zrobić to okresowe mycie modułów fotowoltaicznych, zwłaszcza po okresie zimowym.
- Montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się nie tylko z dużymi oszczędnościami i bezobsługowością, ale również z ochroną środowiska. Mając własną instalację, nie emitujemy zanieczyszczeń.
Dofinansowanie – inwestycja w fotowoltaikę nie musi być droga
Myśląc nad montażem fotowoltaiki, koniecznie powinniśmy zainteresować się dostępnym dofinansowaniem. Nie ma bowiem wątpliwości, co do tego, że choć panele fotowoltaiczne przynoszą ogrom korzyści, to jednak sama instalacja trochę kosztuje. Na szczęście przygotowano na elektrownie słoneczne dofinansowanie, które w sposób znaczący zmniejsza obciążenie finansowe związane z tą inwestycją. Jest ono oczywiście dostępne także w obecnym roku. To świetna opcja dla każdego, kto chce obniżyć rachunki za prąd przy jednoczesnej ochronie środowiska. W Polsce dostępnych jest kilka programów, za sprawą których można uzyskać wsparcie w formie dofinansowania. Zdecydowanie warto z tej opcji skorzystać! Jest kilka programów, jakimi warto bliżej się zainteresować: Czyste Powietrze, Czyste Powietrze Plus, Mój Prąd i ulga termomodernizacyjna.
Nie ma wątpliwości, że nowoczesne i ekologiczne źródła energii to przyszłość, dlatego dobrze na poważnie pomyśleć o zmianie ogrzewania w domu na czyste i bezemisyjne źródło. Fotowoltaika jest tutaj zdecydowanie najlepszym wyborem, zwłaszcza że słońce to niewyczerpane źródło energii. Artykuł powstał przy współpracy z firmą Elektrownie Słoneczne.
Fot. Shutterstock