Wnętrza

Jaka wielkość obrazu do salonu jest odpowiednia?

• Zakładki: 23


Chcesz udekorować salon obrazem lub obrazami? Sprawdź, jaki rozmiar malowideł wybrać, by nie zginęły na dużej ścianie ani nie zdominowały pomieszczenia. Poznaj także inne zasady wyboru wielkości obrazu i miejsca do zawieszenia.

Mały czy duży obraz do salonu?

Decyzję o zakupie dużego lub małego obrazu do salonu należy podjąć w oparciu o wielkość pomieszczenia i zagospodarowanie ściany, na której dekoracja ma zawisnąć. Małych obrazów nie należy wieszać w dużym pomieszczeniu ani na dużej ścianie, zwłaszcza gdy są bogate w detale. Wyjątek od reguły stanowi nowoczesny obraz do salonu, który chce się zestawić z innymi niewielkimi obrazami w tym samym stylu, by wspólnie stworzyły dyptyk, tryptyk, a nawet obszerną galerię.

Warto jednak wiedzieć, że mały obraz bez towarzystwa nie nadaje się także na małą ścianę w salonie. W kameralnym najlepiej salonie sprawdzi się prosty i jasny obraz o średnim rozmiarze, zwłaszcza bez ramy.

Obraz pionowy czy obraz poziomy?

Dzięki obrazowi możesz wizualnie powiększyć przestrzeń salonu. Jeżeli chcesz zagospodarować ścianę szeroką – np. popularne miejsce nad kanapą – postaw na obraz poziomy lub tryptyk, ewentualnie stwórz galerię małych obrazów. Galeria sprawi się również na ścianie kwadratowej, o ile sama zostanie utrzymana w ramach kwadratu. Wąskie ściany dobrze komponują się z obrazami pionowymi i galeriami rozpiętymi w pionie.

Jak powiesić obraz w salonie?

Postaw na minimalizm rodzajów dekoracji. Jeśli na ścianie wiszą już dekoracje: półki z figurkami, kwietniki, ozdobny zegar bądź malowana ręcznie porcelana, zrezygnuj z obrazów. Zawsze wieszaj malunki dostatecznie wysoko, np. na linii wzroku osoby dorosłej stojącej. Jeżeli chcesz umieścić na ścianie kilka obrazów o różnych wielkościach, zrównaj je zgodnie z punktem centralnym. Jeśli tworzysz kompozycje liniowe, najmniejsze obrazy ustaw od zewnątrz.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Vaku-dsgn.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
69 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *