Chcesz udekorować salon obrazem lub obrazami? Sprawdź, jaki rozmiar malowideł wybrać, by nie zginęły na dużej ścianie ani nie zdominowały pomieszczenia. Poznaj także inne zasady wyboru wielkości obrazu i miejsca do zawieszenia.
Mały czy duży obraz do salonu?
Decyzję o zakupie dużego lub małego obrazu do salonu należy podjąć w oparciu o wielkość pomieszczenia i zagospodarowanie ściany, na której dekoracja ma zawisnąć. Małych obrazów nie należy wieszać w dużym pomieszczeniu ani na dużej ścianie, zwłaszcza gdy są bogate w detale. Wyjątek od reguły stanowi nowoczesny obraz do salonu, który chce się zestawić z innymi niewielkimi obrazami w tym samym stylu, by wspólnie stworzyły dyptyk, tryptyk, a nawet obszerną galerię.
Warto jednak wiedzieć, że mały obraz bez towarzystwa nie nadaje się także na małą ścianę w salonie. W kameralnym najlepiej salonie sprawdzi się prosty i jasny obraz o średnim rozmiarze, zwłaszcza bez ramy.

Obraz pionowy czy obraz poziomy?
Dzięki obrazowi możesz wizualnie powiększyć przestrzeń salonu. Jeżeli chcesz zagospodarować ścianę szeroką – np. popularne miejsce nad kanapą – postaw na obraz poziomy lub tryptyk, ewentualnie stwórz galerię małych obrazów. Galeria sprawi się również na ścianie kwadratowej, o ile sama zostanie utrzymana w ramach kwadratu. Wąskie ściany dobrze komponują się z obrazami pionowymi i galeriami rozpiętymi w pionie.

Jak powiesić obraz w salonie?
Postaw na minimalizm rodzajów dekoracji. Jeśli na ścianie wiszą już dekoracje: półki z figurkami, kwietniki, ozdobny zegar bądź malowana ręcznie porcelana, zrezygnuj z obrazów. Zawsze wieszaj malunki dostatecznie wysoko, np. na linii wzroku osoby dorosłej stojącej. Jeżeli chcesz umieścić na ścianie kilka obrazów o różnych wielkościach, zrównaj je zgodnie z punktem centralnym. Jeśli tworzysz kompozycje liniowe, najmniejsze obrazy ustaw od zewnątrz.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Vaku-dsgn.pl.
Zdj. Shutterstock