Elektryka

Jakie poprawnie wykonać instalację elektryczną w domu?

• Zakładki: 213


Wykonanie instalacji elektrycznej — tych błędów nie popełniaj!

Trudno jest nam wyobrazić sobie życie bez prądu, bo wiązałoby się to nie tylko z brakiem światła. Tak naprawdę instalacja elektryczna jest jednym z najważniejszych mediów w każdym domu i mieszkaniu. Montaż takiej instalacji powinien opierać się na szczegółowo wykonanym planie i bardzo dokładnym wykonaniu. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy budowie instalacji elektrycznych i jak ich unikać?

Błędy w budowie instalacji elektrycznej

Jednym z najbardziej typowych błędów popełnianych nawet przy budowie zupełnie nowych domów jest niewystarczająca ilość gniazd elektrycznych. Zazwyczaj na etapie wykonywania instalacji elektrycznej nie myślimy jeszcze o urządzaniu domu czy mieszkania, czego efektem jest właśnie niedobór gniazd. Staje się to szczególnie uciążliwe w kuchni, w której do prądu musimy podłączyć kuchenkę elektryczną, lodówkę, zmywarkę czy też mniejsze sprzęty AGD.

Kolejna rzecz, którą musimy wziąć pod uwagę to oświetlenie. Nie bez znaczenia jest tutaj różnica wielkości pomieszczeń w mieszkaniu i w domu. Konieczne jest zaplanowanie punktów oświetleniowych tak, by w późniejszym czasie umieszczone na swoim miejscu lampy wystarczały do oświetlenia danego pokoju.

Pozorne oszczędności niezwykle często przyświecają remontom, ale także budowom domów. Do takich oszczędności należy między innymi niedostateczna ilość obwodów. Awarie spowodowane obciążeniami bywają naprawdę kosztowne, a zapobiec takim sytuacjom może zapewnienie odpowiedniej ilości obwodów. Jest to szczególnie ważne w przypadku urządzeń montowanych na stałe takich jak lodówka, piekarnik, kuchenka elektryczna czy zmywarka. Chodzi oczywiście o to, by nadmiernie nie obciążać jednego obwodu.

Dla wielu osób zrozumiały jest fakt układania przewodów wzdłuż linii pionowych i poziomych, jednak inni także w tym wypadku pragną zaoszczędzić na materiale i decydują się układać przewody po skosie. Znacznie zwiększa to niebezpieczeństwo uszkodzenia któregoś z przewodów na przykład podczas wbijania gwoździa w ścianę.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
147 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *