Instalacje

Kolana hamburskie – co to i dlaczego warto znać ich przeznaczenie?

• Zakładki: 24


Osobom, które nie wiedzą wiele na temat instalacji, pojęcie kolana hamburskie prawdopodobnie przywodzi na myśl wyłącznie detale anatomiczne i mapę Niemiec. Ta specyficzna, a przez to łatwa do zapamiętania nazwa określa jednak ważny element rurociągu ze stali, który wyróżnia kształt przypominający łuk. Co musisz wiedzieć o kolanach hamburskich?

Kolana hamburskie – najważniejsze fakty

Stalowe kolana hamburskie to zdecydowanie te elementy złączne w rurociągach stalowych, które wykorzystuje się najczęściej. W zależności od producenta i parametrów konkretnego rurociągu możesz wybrać kolana hamburskie ze stali różnego rodzaju i gatunku. Metalowe złączki w kształcie łuku różnią się między sobą również promieniem gięcia i grubością ścianek.

Tak duża różnorodność ułatwia pracę projektantom instalacji i osobom, które odpowiadają za ich budowę. Poza kolanem hamburskim do popularnych złączek stalowych używanych w instalacjach należą trójnik hamburski, mufa i zwężka.

Jak udaje się z twardej stali uzyskać charakterystyczny kształt kolana hamburskiego? Złączki powstają w skomplikowanym procesie technologicznym, który polega na jednoczesnym rozpęczaniu i rozciąganiu rury.

Przeznaczenie kolan hamburskich

Najważniejsza cecha kolan hamburskich wynika z ich kształtu. Łukowate zgięcie sprawia, że pozwalają one łagodnie zmienić kierunek biegu rurociągu. Dzięki temu omawiane stalowe elementy są często wykorzystywane do budowy sieci gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych, czyli wszędzie tam, gdzie niezbędna jest wysoka odporność rur na najróżniejsze przeciążenia.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą PLASTMETIX – producentem, hurtownią rur PCV i armatury sanitarnej.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
40 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *