Remont

Na czym polega spawanie MIG/MAG?

• Zakładki: 34


Wybór właściwej technologii spawania ma ogromne znaczenie dla jakości wykonanego spawu, co w konsekwencji przekłada się na jakość całej konstrukcji. Spawanie metodą MIG/MAG należy do tych, które wybierane są najczęściej. Na czym polega spawanie MIG/MAG i czym się ono wyróżnia?

Spawanie MIG/MAG – najważniejsze informacje o spawaniu migomatem

W spawaniu metodą MIG/MAG wykorzystywany jest łuk elektryczny, równomiernie wysuwana elektroda topliwa oraz gaz. W wyniku podgrzewania przez łuk elektryczny, elektroda w postaci drutu topi się i wraz z również wytapianym fragmentem spawanego metalu tworzy tzw. jeziorko ciekłego metalu. Jeziorko to oraz łuk elektryczny chronione są gazem – odcinając dopływ gazu, czyli przestając spawać, dochodzi do zastygnięcia jeziorka, które staje się spoiwem, łączącym elementy konstrukcyjne.

Spawanie MIG wymaga zastosowania osłonowego gazu chemicznie obojętnego, najczęściej jest to hel bądź argon. Metoda ta wybierana jest do spawania metali niezależnych, między innymi aluminium, miedzi czy magnezów, a także ich stopów. Z kolei spawanie MAG wykorzystuje się do łączenia konstrukcyjnych stali wysokostopowych, niskostopowych oraz niestopowych, co wymaga użycia osłonowego gazu aktywnego chemicznie, najczęściej dwutlenku węgla.

Spawanie MIG/MAG jest tym skuteczniejsze i bardziej precyzyjne, im nowocześniejsze urządzenie zostanie wykorzystane do obróbki metalu. W New Cut stosowane są maszyny, które pozwalają regulować cały proces i osiągać dokładnie takie rezultaty, na jakich zależy projektantom konstrukcji.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *