Budowa

Napęd do bramy przesuwnej – jak go dopasować?

• Zakładki: 54


Dobrze działająca brama przesuwna zapewnia komfort jej codziennego użytkownika, gdyż bezproblemowo się otwiera i zamyka. Żeby jednak tak było, potrzeba odpowiednio dobranego napędu. O czym pamiętać podczas jego wyboru?

Dobór napędu – rzecz kluczowa

Niezależnie od tego, jaki rodzaj bramy przesuwnej posiadamy, bez wątpienia to, co jest najważniejsze, to odpowiedni dobór napędu, co zapewnia nie tylko poprawne, ale i długotrwałe działanie, wolne od jakichkolwiek usterek czy innych problemów. Większość producentów umieszcza stosowane informacje dotyczące tego najważniejsze parametru, a mianowicie – dopasowania napędu do konkretnego rodzaju bramy. Warto też pamiętać, że nim dopasujemy napęd do bramy przesuwnej, warto sprawdzić jej stan techniczny, co ma szczególnie znaczenie w przypadku bram używanych, które mogą mieć ukryte wady. 

Wyeliminować przeszkody

Równie istotne jest to, by w pierwszej kolejności ocenić, czy brama obsługiwana ręcznie porusza się bez żadnych przeszkód, jak na przykład tarcia. Mogą one dość znacząco wpływać na prawidłowe funkcjonowanie automatyki. Takie problemy mogą przyczyniać się do licznych komplikacji, do których zaliczamy uszkodzenie wózków jezdnych, utrata osiowości wózków jezdnych, utrata równoległości bramy całej swojej długości w stosunku do podłoża i tym podobne. 

Inne ważne czynniki

Kolejną kwestią, jaką należy ocenić przed zakupem napędu do bramy przesuwnej, jest to, ilu użytkowników będzie obsługiwać bramę. Tym sposobem najłatwiej obliczyć, jak często będzie ona otwierana w ciągu dnia. Przy dużej ilości takich cykli, potrzeba silniejszego urządzenia z silnikiem 24 V. Nadaje się on do pracy intensywnej, więc nie ma obaw, że nawet przy częstym otwieraniu bramy napęd ulegnie uszkodzeniu. Trzeba też tu zwrócić uwagę na długość bramy, a to dlatego, że im jest ona dłuższa, tym dłuższy jest jeden cykl. Przekłada się to więc na szybsze nagrzewania się siłownika, co w dużym stopniu wpływa na jego żywotność. Ten parametr jednak odnosi się głównie do bram przemysłowych. 

Podsumowując, optymalnie dobranie napędu wymaga oceny kilku najważniejszych czynników, wsród których wyróżniamy jej wagę, długość oraz stan techniczny bramy, wózków i profilu jezdnego. Równie istotne jest to, ilu użytkowników będzie z niej korzystać, co przekłada się na to, ile razy dziennie będzie otwierana. Należy też sprawdzić siłę siłownika, jaka podawana jest w stosunku do wagi, do jakiej jest on przeznaczony. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Beninca Automatyka do bram.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
74 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *