Instalacje

Oczyszczalnia ekologiczna – nowoczesny i trwały sposób na nieczystości

• Zakładki: 53


Ekologiczna oczyszczalnia ścieków to system odprowadzania nieczystości dedykowany inwestycjom, które nie mają możliwości podłączenia się do gminnej sieci kanalizacyjnej. Mogą to być domy jednorodzinne, domki letniskowe, ale również punkty usługowe, szkoły, biura itp. Są jednak pewne warunki, które powinien spełniać teren, aby możliwa była na nim instalacja oczyszczalni z drenażem rozsączającym. Powierzchnia działki musi być odpowiednio duża. Wyklucza się montaż tego rodzaju systemu na terenach podmokłych, z wysokim poziomem wód gruntowych.

Zasady działania ekologicznej oczyszczalni ścieków

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków składa się z osadnika gnilnego oraz drenażu rozsączającego. Pierwsza faza procesu oczyszczania odbywa się w osadniku, gdzie zachodzą naturalne procesy fermentacji z udziałem bakterii beztlenowych. Substancje nierozpuszczalne w wodzie zostają od niej oddzielone i zatrzymane przez filtry. Ciecz z dodatkiem bakterii tlenowych przedostaje się do drenażu rozsączającego, gdzie odbywa się kolejny etap oczyszczania. Uzyskana w ten sposób woda jest neutralna dla środowiska i może zostać odprowadzona do gruntu. Zasada działania jest podobna, jak w biologicznej oczyszczalni ścieków, lecz procesy nie odbywają się w zbiorniku, a w systemie drenażowym.

Obsługa ekologicznej oczyszczalni ścieków jest banalnie prosta i nie wymaga tyle uwagi, co klasyczne szambo. Wystarczy co 14 dni zaaplikować do muszli sedesowej specjalnie przeznaczony do takich oczyszczalni preparat bakteryjny, który usprawni zachodzące w niej procesy.

Artykuł powstał przy współpracy z Bioeden – liderem w sprzedaży przydomowych oczyszczalni.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
42 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *