Budowa

Projekt domu gotowy czy u architekta

• Zakładki: 40


Jeśli planujesz budowę domu i nie wiesz, jak rozwiązać kwestię projektu, zastanów się, co będzie dla Ciebie korzystniejsze. A może masz swój projekt i chce, aby ktoś go sprawdził podpowiedział, co i jak robić? Tak naprawdę każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego podjęcie decyzji to kwestia mocno indywidualna. Jednak sporo osób wybiera fachową pomoc architekta, który zawsze ma kilka propozycji na jeden projekt. Ma też doświadczenie i wiedzę, dzięki której można szybciej i bez wydawania mnóstwa pieniędzy zbudować swój wymarzony dom.

Projektujesz tak, jak chcesz

Kiedy wybierzesz pomoc architekta, razem od podstaw zbudujecie indywidualny projekt Twojego domu. Jest mocno dopasowany do potrzeb domowników, dlatego każda sugestia na pewno spotka się z uwagą architekta. Można go modyfikować, szczególnie we wstępnej fazie ustaleń. Architektowi śmiało możeś powiedzieć o kąciku na fortepian czy przytulnym miejscu do czytania pod schodami. Trudno znaleźć projekt, w którym uwzględnione by były takie miejsca. Po drugie można uwzględnić walory widokowe działki, ukształtowanie terenu, sąsiedztwo i różne inne czynniki np. światło dzienne. I co najważniejsze, różne rozwiązania projektorowe można zobaczyć w programie komputerowym w obrazie 3D. Taka wizualizacja pomaga w dokonywaniu większych i tych drobiazgowych poprawek, bo dom jest widoczny z różnych tron od wewnątrz, jaki na zewnątrz.

Wady? Niekoniecznie!

Oczywiście są jakieś wady takiego rozwiązania, jakim jest projekt indywidualny. Zazwyczaj nad projektem pracuje się kilka tygodni lub miesięcy, ale zawsze warto dopracować go w najdrobniejszych szczegółach. Koszt usługi jest wyższy od kupna gotowego projektu, ale koszty równoważą się po pewnym czasie użytkowania domu. Okazuje się, że jest bardziej ekonomicznie i że nie trzeba robić poprawek budowalnych. Natomiast o wiele więcej zaoszczędzisz, wybierając pomoc architekta, niż przy samodzielnej pracy i zatrudnianiu ekipy budowlanej. Architekt sam wybierze ludzi do pracy i będzie ich nadzorował. Zyskujesz wiec więcej czasu dla siebie i oszczędzasz na inne wydatki, np. na umeblowanie wnętrza.

Gdzie szukać dobrego architekta?

Zacznij od wywiadu wśród znajomych. Prześledź fora internetowe i strony z ogłoszeniami, które grupują firmy w katalogach  i prezentują ich portfolio. Możesz wpisać w wyszukiwarkę poszukiwaną frazę z miastem np.: „architekt bydgoszcz„, aby trafić w jak najwięcej miejsc z dobrymi referencjami. Szanująca się firma będzie miała czytelną stronę internetową z garścią cennych informacji na temat swoich usług. Zobaczysz tam wizualizacje projektów i ewentualnie wpisy blogowe na tematy związane z projektowaniem.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
43 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *