Wnętrza

Rodzaje drzwi do szafy – plusy i minusy

• Zakładki: 294


Zastanawiasz się, czy wybrać szafę z drzwiami klasycznymi, czy może postawić na model z drzwiami przesuwnymi? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań, by zamówić szafę na długie lata i czerpać z niej maksimum korzyści.

Klasyczne drzwi uchylne do szafy

Najprostsze i najpopularniejsze drzwi do szafy typu uchylnego to dobre zabezpieczenie szaf średnich i małych. Są stosunkowo tanie i łatwe do wykonania. Dzięki otwieraniu skrzydeł do wnętrza pomieszczenia można zamontować od środka dodatkowe półeczki, zawiesić koszyczki i organizery. Na wewnętrznej stronie skrzydeł powiesi się także ulubione plakaty, zdjęcia bliskich, karteczki z motywacjami i przypomnieniami. Poza tym drzwi uchylne pozwalają zobaczyć całą zawartość szafy w jednym momencie.

Niestety drzwi uchylne stanowią ograniczenie dla przestrzeni przed nimi. Nie można postawić tam mebla ani żadnej ozdoby, chyba że będzie się je przesuwać, by dotrzeć do przedmiotów w szafie. W niektórych przestrzeniach mebel z drzwiami uchylnymi zupełnie się nie sprawdzi, np. w ciasnym przedpokoju czy sypialni ze skośnym sufitem.

Drzwi przesuwne do szafy

Nowoczesne drzwi przesuwne do szafy to propozycja dla osób, które chcą wpisać mebel w przestrzeń w maksymalnym stopniu. Ścięty czy podwieszany sufit, nierówna posadzka, ciasnota bądź inne trudne elementy pomieszczeń nie stanowią problemu, jako że drzwi przesuwne mają różne rodzaje. Można na nich powiesić lustro, co podniesie funkcjonalność drzwi i powiększy optycznie przestrzeń. Dodatkowo drzwi przesuwne są mniej awaryjne od uchylnych, spoczywających na zawiasach.

Drzwi przesuwne kosztują więcej niż uchylne, choć ostateczna cena zależy od całego projektu szafy. Nie pozwalają zobaczyć całego wnętrza mebla naraz – zawsze jedno skrzydło jest wsunięte za inne. Nie uda się ich zamontować w szafie z wyłącznie jednym skrzydłem.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Indeco.pl.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
375 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *