W nowoczesnych projektach domów dąży się do maksymalnego wykorzystania przestrzeni użytkowej, a jednocześnie uzyskania efektu przestronności. W obydwa podejścia wpisują się schody dywanowe, które nie zajmują wiele miejsca, a dodatkowo pozostawiają pole do zagospodarowania przestrzeni pod schodami. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego rozwiązania.
Dom z piętrem czy poddaszem użytkowym uzupełnij o schody dywanowe
Niezależnie od tego, ile kondygnacji ma budynek można w nim zastosować nowoczesne schody dywanowe. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza do domów jednorodzinnych, ale sprawdzi się też w budynkach wielorodzinnych. Schody dywanowe mogą mieć prosty bieg, ale można też zdecydować się na schody dywanowe zabiegowe w kształcie litery L czy też U. Zaletą schodów zabiegowych jest przede wszystkim ich design. Pięknie się prezentują niezależnie od miejsca patrzenia i można je nawet pozostawić w stanie surowym, np. decydując się na aranżację industrialną. Nadają się oczywiście do wykończenia wszelakimi materiałami od drewna, przez kamień, aż po płytki ceramiczne. Schody dywanowe wymagają zakotwienia w podłodze i stropie, dlatego przy ich montażu potrzebne jest wykonanie deskowania i zbrojenia. Dzięki takiemu sposobowi wykonania schodów dywanowych zyskują one trwałość i odpowiednią odporność na obciążenia. Schody takie są zawieszone częściowo w powietrzu, ale mimo to są solidne i niezawodne. Ich konstrukcja sprawia, że architekt aranżacji wnętrz ma pole do popisu.
Jak wykończyć schody dywanowe i jak wykorzystać przestrzeń pod schodami?
Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z prostymi schodami dywanowymi czy zabiegowymi skręcającymi w prawą lub lewą stronę, do wykończenia można wykorzystać np. płytki ceramiczne. Warto tutaj wziąć pod uwagę kwestie praktyczne, a nie tylko estetyczne. W końcu bezpieczne schody powinny mieć antypoślizgową powierzchnię. Jeżeli nie chcecie stosować antypoślizgowych nakładek, to warto wybrać takie materiały, które same w sobie mają takie właściwości. Tu można wymienić np. płytki winylowe, które notabene mogą imitować różne materiały i poza wymienionymi okładzinami także sprawdzą się do wykończenia schodów dywanowych. Nie można zapomnieć też o balustradzie, która przyda się nawet wtedy, gdy schody dywanowe biegną bezpośrednio przy ścianie. W takiej sytuacji poręcz można zamontować nie na schodach, a na ścianie, by zapewnić komfort użytkowania choćby osobom starszym. Schody dywanowe pozwalają wykorzystać przestrzeń pod nimi. Można tam urządzić np. kącik biblioteczny, stawiając niewielki regał i fotel. Będzie to świetne miejsce relaksu i odosobnienia. Pod schodami można umieścić też niewielką garderobę czy też toaletkę. Oczywiście w minimalistycznym wnętrzu, zgodnie z jego założeniami, tę przestrzeń można też pozostawić pustą. Jedno jest pewne – schody dywanowe dają wiele możliwości aranżacyjnych.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą BUDMATER – wyroby betonowe.
Fot. Shutterstock