Studnie chłonne, inaczej zwane drenażowymi są elementem przydomowej oczyszczalni ścieków. Dzięki nim możliwe jest wykorzystanie wody deszczowej, a także wody użytkowej, która nie pochodzi ze ścieków z toalety, służą do magazynowania i rozsączania zgromadzonej wody w gruncie. Co warto wiedzieć na ich temat?
Studnia chłonna – zasady montażu
Studnie chłonne, czyli studnie drenażowe nie są zalecane do montażu za osadnikiem gnilnym przydomowej oczyszczalni ścieków. Oczyszczalnie, gdzie wykonane zostały badania geologiczne, które potwierdziły rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych do 4 metrów nadają się do realizacji studni chłonnej. Warto wiedzieć, że studnia chłonna może sprawdzić się również do odprowadzenia ścieków oczyszczonych po oczyszczalni biologicznej, jeśli zastosowano podobną ilość żwiru płukanego 16-32 mm jak w przypadku drenażu rozsączającego.
Gdzie sprawdzi się studnia chłonna i co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania?
Należy wiedzieć, że studnia chłonna to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się na małych działkach. Warto dowiedzieć się, czym jest ten element przydomowej oczyszczalni ścieków. Otóż jest to zbiornik w formie kopuły ustawionej na poletku żwirowym. Odpływ ścieków ze studni do gruntu odbywa się przez boczne szczeliny na ścianach studni i dno. Ściek przepływa przez warstwę żwiru, który pełni funkcję drenażową i ułatwia rozsączanie w gruncie. Może być zastosowana wszędzie tam, gdzie występuje grunt o dobrej przepuszczalności. Taka oczyszczalnia ze studnią chłonną jest rozwiązaniem ekologicznym, na które warto się zdecydować, bowiem oczyszczanie ścieków przebiega w sposób naturalny bez zastosowania substancji chemicznych. Studnia chłonna świetnie sprawdzi się także do odprowadzania wody deszczowej.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Plastmetix: https://www.plastmetix.pl/.
Fot. Shutterstock