Instalacje

Domofon do furtki – jaki wybrać?

• Zakładki: 36


Domofon ułatwia komunikację właściciela domu czy lokalu z osobą, która stoi przed wejściem. Przydatne są oczywiście zwykłe domofony umożliwiające kontakt werbalny, ale zdecydowanie więcej zalet mają wideodomofony, czyli domofony z wbudowaną kamerą. Dzięki niej możemy niemal natychmiast zorientować się, kto znajduje się przed furtką naszego domu. Jaki domofon wybrać?

Dlaczego warto mieć domofon?

Domofon do furtki to urządzenie pozwalające w szybki i wygodny sposób sprawdzić, kto stoi przed naszym domem. Jednocześnie to możliwość zdalnego otwierania furtki lub bramy, które w innym wypadku musielibyśmy otworzyć ręcznie, a to wymagałoby wyjścia z domu. Domofony stosowane w budynkach jednorodzinnych są proste w budowie i obsłudze – najczęściej mają tylko jeden przycisk łączności, a samo urządzenie może zawierać panel ze słuchawką lub bez.

Z kolei gospodarz, używając domofonu np. w budynku jednorodzinnym, może za pomocą specjalnego ciągu cyfr lub zakodowanego breloczka otworzyć drzwi wejściowe i dostać się do wnętrza.

Domofon bezprzewodowy

Najpopularniejsze są obecnie domofony bezprzewodowe. Skończyła się bowiem era, kiedy do zainstalowania domofonu w domu konieczne było doprowadzenie prądu i pociągnięcie odpowiednich kabli. To mniejsza ingerencja w ściany czy podłogi, a jednocześnie idealne rozwiązanie, jeśli domofon ma połączyć osoby na stosunkowo długim dystansie. Szczegóły dotyczące zasięgu urządzenia znajdują się w specyfikacji technicznej każdego domofonu bezprzewodowego. Może to być urządzenie z łącznością radiową lub WiFi.

Rodzaje domofonów

Domofony różnią się między sobą jakością, funkcją, a także np. sposobem montażu. Na rynku dostępne są więc domofony natynkowe lub montowane pod tynkiem. Co istotne, są odporne na różne czynniki atmosferyczne, a różny design wykończenia pozwoli dobrać idealny model do każdego rodzaju budownictwa. Najnowocześniejsze domofony mają opcję wyświetlania obrazu z kamery wideodomofonu na smartfonie lub komputerze. Dzięki temu można kontrolować ruch pod naszym domem nawet wówczas, gdy znajdujemy się poza jego obrębem.

inny podział domofonów – najpopularniejszy – mówi o domofonach głosowych i wideodomofonach.

Domofon głosowy

Pozwala na szybką i łatwą komunikację. Urządzenie przesyła wysokiej jakości dźwięk, który trafia od wejścia do osoby wewnątrz domu i na odwrót. Nie ma tu możliwości podglądu osoby stojącej przy furtce.

Domofon z kamerą

Domofon z kamerą, czyli wideodomofon umożliwia nie tylo łączność głosową, ale dzięki wyposoażeniu w kamerę, można też zobaczyć osobę stojącą przed wejściem. Obsługa wideodomofonu jest łatwa, a otwarcie drzwi polega, podobnie jak w domofonie jedynie z opcją głosu, na wciśnięciu jednego przycisku.

Oba rodzaje domofonów mogą być bezprzewodowe, a także bezsłuchawkowe. Co więcej, urządzenie domofonu może otwierać furtkę lub bramę również przy pomocy specjalnych kart i czytnika.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Twoja Brama.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
133 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *