Budowa

Pustak szalunkowy – poznaj jego charakterystykę i zastosowanie

• Zakładki: 33


Wykonanie trwałego i solidnego szalunku ma niezwykle istotne znaczenie. W przypadku budowy szalunków bardzo często stosowane jest deskowanie. Ale okazuje się, że do stworzenia trwałego fundamentu nie jest ono konieczne. 

Pustak szalunkowy zalewowy jest niewątpliwie materiałem niezwykle trwałym, wytrzymałym i odpornym na ścieranie. Nawet po wielu latach nie traci swoich właściwości i rzeczywiście zapewnia efektywność pracy. Warto zwrócić uwagę na jego niezwykle ważne zastosowanie. Służy on do wznoszenia ścian fundamentowych o specyfice ścian monolitycznych i co ważne w tym przypadku nie ma konieczności deskowania. Sam montaż również jest banalnie prosty. 

Takie pustaki układa się warstwowo, bez konieczności stosowania zaprawy. Ich układanie przywodzi na myśl układanie na tzw. zakładkę. Dzięki ich zastosowaniu sam montaż i budowa ścian fundamentowych jest naprawdę łatwa. Oczywiście duże znaczenie ma również fakt, że przy wykorzystaniu tego typu materiałów można w znaczący sposób zmniejszyć koszty inwestycji i sporo zaoszczędzić. Sama praca jest przy tym szybsza i łatwiejsza. Pustaki szalunkowe są więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wykonywanie szalunków drewnianych. Można je przeznaczyć do budowania ścian fundamentowych czy piwnicznych. Tworzą więc tzw. szalunek tracony, a to oznacza, że nie trzeba ich potem rozbierać. 

Montaż pustaków szalunkowych

Jeżeli wykonujecie murowanie przy użyciu pustaków szalunkowych, musicie pamiętać, aby 3-4 warstwy układać na sucho, natomiast ściany, które są wyższe niż 1 metr, trzeba murować. Następnie zbrojenie układa się w postaci dwóch prętów, na co drugiej warstwie. Kolejnym ważnym etapem jest wypełnienie mieszanką betonową oraz zagęszczenie mieszanki betonowej. Artykuł powstał przy współpracy z firmą BUDMATER: https://budmater.pl/.

Fot. Shutterstock   

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
68 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *